Menu

About

Choinki piernikowe


Choinki piernikowe to idealny prezent z okazji Bożego Narodzenia, który z łatwością możemy przygotować dla bliskich. Pierniczki są pyszne, miękkie, a choinki bardzo efektowne. Do dekoracji z pewnością możecie zatrudnić dzieci, dekorację tych choinek wykonywała moja 5-letnia córka. Pierniczki pieczemy ok 2 tyg. przed świętami, następnie umieszczamy je w metalowych puszkach wraz z kawałkami jabłka. Jabłko wymieniamy co 2 dni, żeby nie spleśniało. Lukrujemy i formujemy choinki około tydzień przed świętami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić to np. 3 dni przed świętami. W tym roku choinki piekłyśmy po raz pierwszy, w przyszłym roku na pewno je powtórzymy!
Przepis pochodzi z tej strony.

Składniki:

pierniczki
230g miękkiego masła
3/4 szklanki cukru pudru
1 szklanka miodu (w płynnej postaci, jeśli jest w postaci stałej, należy go wcześniej podgrzać i ostudzić)
1 duże jajko
4,5 szklanki mąki pszennej
4 łyżki kakao
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 łyżki przyprawy do pierników
szczypta soli

Lukier królewski:
4 białka
4 szklanki cukru pudru
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii


2 tygodnie przed świętami
Masło utrzeć mikserem z cukrem pudrem na jasną, puszystą masę, dodać miód i dalej miksować. Dodać jajko i zmiksować do połączenia składników. Do powstałej masy przesiać mąkę, dodać kakao, sodę, sól i przyprawę do pierników i zmiksować, lub wyrobić na gładkie ciasto. Z ciasta uformować kulkę, owinąć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez minimum 4 godziny, najlepiej całą noc.

Schłodzone ciasto wałkować na grubość 3-4mm (podsypując mąką w razie potrzeby) i wycinać różnej wielkości gwiazdki lub kwiaty (u mnie to gwiazdki). Kształty przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i piec większe kształty 8 minut, natomiast mniejsze kształty 4-5 minut. Wystudzone pierniczki przełożyć do metalowych puszek, dodać pokrojone jabłko jeśli chcemy, żeby pierniczki szybciej zmiękły.

Kilka dni przed świętami
Ubić białka mikserem, kiedy białka będą koloru białego i zaczną robić się sztywne, dodawać partiami cukier puder i cały czas mieszać. Dodać ekstrakt z wanilii, wymieszać.

Formowanie choinek: zaczynając od największego pierniczka, na każdy pierniczek obficie kłaść łyżką lukier, układając pierniczki od największego do najmniejszego. Na samym szczycie można pionowo ustawić najmniejszy pierniczek, jak na poniższym zdjęciu. Dekorować choinki kolorowymi posypkami. Choinki na prezent można zapakować w celofan i przewiązać wstążką.




Czytaj więcej >

Tort z falbankami


Moja starsza córa obchodziła ostatnio piąte urodziny. Z tej okazji powstał tort dla prawdziwej księżniczki - torcik z falbankami. Zosia była zachwycona, gościom też się bardzo podobał. Tort jest bardzo prosty w przygotowaniu, a efekt spektakularny. Ja rozłożyłam robienie tortu na 3 dni, każdego dnia spędziłam przy robieniu tortu 30-60 minut. Pierwszego dnia upiekłam biszkopty, drugiego dnia przełożyłam je kremem, a trzeciego dnia dekorowałam. Przepis pochodzi z Moich Wypieków (z moimi zmianami). Polecam!

Składniki:
(na tortownicę 23 cm średnicy)

biszkopt
6 dużych jaj
300g cukru
150g mąki pszennej
barwniki spożywcze w żelu

Białka oddzielić od żółtek, Białka ubić do uzyskania sztywnej piany, pod koniec ubijania dodać partiami cały cukier. Następnie pokolei dodawać żółtka (po jednym żółtku) i dalej ubijać. Mąkę przesiać, dodać do masy i wymieszać delikatnie szpatułką. Podzielić masę na 3 równe części (ja to robiłam przy pomocy wagi kuchennej), do każdej części masy dodać i wymieszać odpowiednią porcję barwnika (mało, więcej, najwięcej, żeby biszkopty tworzyły gradację. Tortownicę wykładamy na spodzie papierem do pieczenia (ja docinam odpowiednie koła z papieru do pieczenia), a boki smarujemy masłem i wlewamy pierwszą część masy. Każdą część masy należy osobno upiec 20-25 minut w 160 stopniach. Po wyciągnięciu z piekarnika należy upuścić biszkopt wraz z tortownicą na koc, który kładziemy na podłodze, następnie należy wyciągnąć biszkopt z formy i powtórzyć pieczenie z resztą części masy.

poncz
1/4 szklanki soku z cytryny
1/4 szklanki wody

Składniki ponczu wymieszać.

przełożenie tortu
250ml śmietanki kremówki
2 łyżki cukru pudru
skórka otarta z 1 cytryny
dżem malinowy bezpestkowy

Śmietanę kremówkę ubić na sztywno, dodać cukier puder i skórkę otartą z 1 cytryny.

wykonanie tortu
Na paterze ułożyć najciemniejszy biszkopt, nasączyć go 1/3 ponczu i posmarować połową dżemu malinowego, następnie przełożyć połową masy z śmietany kremówki. Na to ułożyć środkowy biszkopt, nasączyć go, przełożyć resztą dżemu i resztą kremu. Na górze ułożyć najjaśniejszy biszkopt i nasączyć go resztą ponczu.


falbanki
460g masła w temperaturze pokojowej
6 białek
1.5 szklanki cukru
szczypta soli
łyżeczka ekstraktu z wanilii
barwnik spożywczy w żelu

Białka umieścić w kąpieli wodnej, cały czas podgrzewać i wsypać do nich cukier i mieszać widelcem lub rózgą do całkowitego rozpuszczenia cukru (najlepiej sprawdzać to rozcierając je między palcami, nie powinno być wyczuwalnych grudek). W przypadku gdyby białka za bardzo się nagrzały, należy zdjąć garnek z kąpieli wodnej i delikatnie ostudzić. Po tym czasie białka ubić dokładnie w mikserze, aż masa będzie bardzo gęsta i zimna (około 10 minut ubijania). Następnie powoli po kawałku dodawać masło. Masa będzie się robiła coraz bardziej rzadka, w pewnym momencie może wyglądać na zważoną, ale tak ma być. Po około 10 minutach ubijania masa nagle wyraźnie zgęstnieje. Dodać ekstrakt z wanilii i barwnik. Teraz masa jest gotowa do dekoracji.

Tort posmarować cienką warstwą na górze i po bokach. Przełożyć masę do rękawa cukierniczego i zrobić falbanki podobnie jak na tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=MHYX0qXDVy0
Do wykonania falbanek niezbędna jest tylka do rękawa cukierniczego w kształcie ostrej łezki (ja użyłam tylki firmy Wilton nr 104).
Udekorowany tort schłodzić w lodówce kilka godzin. Wyciągnąć go na chwilę przed krojeniem, żeby masa łatwiej się kroiła.










Czytaj więcej >
Kuchnia z pasją © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka