Menu

About

Przetwory: pikantne ogórki


 Przetworów ciąg dalszy. Tym razem bardzo proste w wykonaniu pikantne ogórki. Będą dobrze pasować do gulaszu, jak również po prostu na kanapkę. Zaletą tego przepisu jest to, że przed włożeniem do słoików można ogórki spróbować i np. bardziej doprawić w razie potrzeby. Ogórki te nie wymagają pasteryzacji.


Składniki:
(porcja na 2.5-3l ogórków)

2kg ogórków gruntowych
4 łyżki soli

1 łyżka chilli w proszku
8 łyżek oleju
1 główka czosnku

1.5 szklanki octu 10%
0,7kg cukru

Ogórki umyć, pokroić na grube plastry, zasypać solą i odstawić na 6 godzin. Następnie odcedzić je.

Olej rozgrzać w garnku, dodać chilli i przeciśnięty przez praskę czosnek. Dodać do ogórków.

Zagotować ocet, rozpuścić w nim cukier, zalać ogórki i zostawić na 12h. Po tym czasie przełożyć do słoików.




Czytaj więcej >

Przetwory: Sos słodko-kwaśny


 Ostatnia, miesięczna przerwa w pisaniu spowodowana była wakacjami, które niestety już się skończyły. Pełni energii możemy teraz się zabrać za przetwory! Bazarki i targowiska kuszą pysznymi warzywami, które teraz można kupić w dobrej cenie. Na pierwszy rzut idzie pyszny sos słodko-kwaśny. Nie ukrywam, trzeba w niego trochę pracy włożyć, ale naprawdę warto! Smak jest rewelacyjny. A i takie zawekowane słoiki przydadzą się na zimowe, bardzo szybkie obiady. Wystarczy ugotować ryż, na patelni przysmażyć mięso, dodać sos i mamy gotowy posiłek! Sosy też są ekonomiczne, za składniki zapłaciłam ok. 20zł. Z podanej porcji wychodzi ok. 5 litrów sosu, u mnie to 7 słoików po 500ml i 3 po 700ml. Sos wychodzi gęsty, lekko pikantny, rewelacyjny!

Składniki:
3 kg pomidorów
1kg cebuli
2 duże czerwone papryki
1 puszka ananasów
1 puszka kukurydzy
1 puszka/słoik bambusa
4 duże marchewki
6 ząbków czosnku
2 łyżki musztardy
0,5 łyżeczki suszonego chilli
2 łyżki słodkiej papryki mielonej
1 łyżka curry
1 łyżka pieprzu mielonego
2 łyżki soli
3 szklanki cukru
1 szklanka octu
2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej 

Cebulę obrać, pokroić na piórka. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Pomidory i cebulę wraz z solą gotować w dużym garnku bez przykrycia (ja sos przygotowuję w garnku 10l, ale w 7l też się zmieści) przez godzinę. Od czasu do czasu zamieszać.
Ananasa pokroić w kostkę, paprykę odpestkować i również pokroić w kostkę. Bambus w razie potrzeby pokroić na mniejsze kawałki. Marchewki obrać i zetrzeć na tarce na dużych oczkach. Czosnek obrać i przecisnąć przez praskę. Wszystkie składniki oprócz mąki ziemniaczanej dodać do garnka i gotować jeszcze przez 30 minut, co jakiś czas mieszając.
Na koniec rozrobić mąkę ziemniaczaną z odrobiną soku z ananasów lub sosu z garnka i dodać do reszty, wymieszać.
Gotowy sos przelać do wyparzonych słoików i zapasteryzować.

Jeśli chodzi o kwestie słoikowe - słoiki myję, a następie wyparzam w piekarniku w temp. 110 stopni przez 20 minut (bez pokrywek).
Pasteryzuję też w piekarniku, słoiki z gorącym sosem wstawiam do piekarnika, nastawiam go na 130 stopni i pasteryzuję przez godzinę licząc od momentu nagrzania piekarnika.


Czytaj więcej >
Kuchnia z pasją © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka