Menu

About

Oponki serowe


Tłusty czwartek co prawda dobiega już końca, ale kto powiedział, że nie można zrobić powtórki w sobotę? :-) Oponki serowe są zdecydowanie szybsze do wykonania, niż pączki. Jest to też dobry pomysł na wykorzystanie zalegającego w lodówce twarogu. Przepis pochodzi z www.kwestiasmaku.com

Składniki:
(przepis na około 25 oponek)

250g mąki pszennej
250g twarogu
2 jajka
1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
1/3 szklanki cukru
tłuszcz do smażenia (olej słonecznikowy, planta lub smalec)

Mąkę przesiać do miski, dodać twaróg, jajka, sodę i cukier. Zagnieść ciasto, w razie potrzeby dodając mąki. Ciasto będzie się tak czy tak trochę kleić do rąk, jednak nie powinno bardzo, wtedy należy dodać więcej mąki. Podsypać stolnicę i wałek mąką, rozwałkować połowę ciasta na placek grubości ok 1.5cm. Wykrawać oponki szklanką, a następnie dziurki małym kieliszkiem. Pozostałe na stolnicy ciasto zagnieść z resztą ciasta i powtarzać wykrawanie aż do końca. Smażyć oponki 2-3 minuty z każdej strony w temperaturze ok. 175 stopni. Jeszcze ciepłe moczyć w lukrze (200g cukru pudru roztarte z 3-4 łyżkami wody).
Czytaj więcej >

Pączki pieczone


Czy można upiec pączki w piekarniku? Okazuje się, że tak! :-) Nie będę oszukiwać, że smakują identycznie, jak smażone, ale bardzo, bardzo podobnie. Zachęcam do wypróbowania, tłusty czwartek już niedługo :-) Przepis pochodzi z www.kwestiasmaku.com.

Składniki:
ciasto
100 ml ciepłego mleka
50 g świeżych drożdży
370 g mąki pszennej tortowej
50 g cukru
3/4 łyżeczki soli
3 jajka
170 g masła
w temperaturze pokojowej

dodatkowo
jajko do posmarowania
około 300g miękkiej marmolady (najlepiej o smaku różanym)

lukier pomarańczowy: 250 g cukru pudru, sok i skórka z pomarańczy
papilotki (jak do muffinek)
Zrobić rozczyn: drożdże rozkruszyć, połączyć z ciepłym mlekiem, łyżeczką cukru i łyżką maki. Wymieszać i odstawić na 10 minut (aż drożdże "ruszą", zaczną się pienić). 
W międzyczasie do miski przesiać mąkę, dodać cukier, sól oraz "ruszony" zaczyn. Wymieszać drewnianą łyżką. Wbijać po jednym jajku i dalej mieszać drewnianą łyżką. Wyrobić ręcznie około 10 minut (ciasto powinno być gładkie). Po tym czasie dodawać powoli kawałki masła, dalej wyrabiać. Po dodaniu całego masła wyrabiać około 10-15 minut, aż ciasto zacznie odstawać od ręki. Po tym czasie ciasto powinno być śliskie oraz lśniące. Miskę przykryć ściereczką i odstawić na godzinę do wyrośnięcia.
Wyrośnięte ciasto uderzyć pięścią i szybko zagnieść w kulę. Ułożyć na podsypanej mąką stolnicy, następnie odwrócić, żeby mąka pokryła też drugą część ciasta. Rozpłaszczyć ciasto dłońmi na placek o grubości ok 1cm. Szklanką wyciąć kółka. Każde kółko rozciągnąć delikatnie w dłoniach, nałożyć łyżeczkę marmolady i zlepić brzegi formując pączki. Układać na przygotowanych wcześniej papilotkach, łączeniem do dołu. Pozostałą część ciasta znowu zagnieść w kulę i powtórzyć wycinanie oraz zlepianie. Można też odrywać kawałki ciasta, formować je w kulki w rękach, rozpłaszczać i w ten sposób nakładać dżem. Pączki przykryć ściereczką i zostawić na 30 minut do wyrośnięcia. Następnie pączki posmarować roztrzepanym jajkiem.
Pączki piec w nagrzanym do 180 stopniu piekarniku przez około 13-15 minut. Po upieczeniu od razu wyjąć pączki z piekarnika, studzić przez około 10 minut i polukrować.
Lukier: cukier puder rozetrzeć z sokiem i łyżką skórki otartej z pomarańczy. Ilość soku trzeba dostosować do własnych preferencji, proponuję na początek dać 1 łyżkę soku, a potem w razie potrzeby zwiększać jego ilość.



Czytaj więcej >

Różyczki z ziemniaków


Pomysł na wykorzystanie nadmiaru ziemniaków, w wytworny sposób.

Składniki:
0,5kg ziemniaków
łyżka masła
łyżka śmietany
łyżka mąki pszennej
gałka muszkatołowa
sól

Ziemniaki obrać, pokroić na mniejsze kawałki, ugotować do miękkości w osolonej wodzie. Odcedzone, jeszcze ciepłe ziemniaki pognieść tłuczkiem do ziemniaków (lub przecisnąć przez praskę), dodać resztę składników i wymieszać do połączenia składników. Masę ziemniaczaną przełożyć do rękawa cukierniczego i wyciskać z tylką do robienia róż. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec 20 minut.
Czytaj więcej >

Filet z kurczaka w cieście francuskim

 
Składniki:
(na 4 porcje)

1 podwójny filet z piersi z kurczaka
4 plasterki salami
4 plasterki sera żółtego
1 płat ciasta fracuskiego
przyprawa bałkańska (można zastąpić różnymi ziołami, np. oregano, bazylią, ziołami prowansalskimi)
sól

Pierś z kurczaka rozdzielić na dwa osobne kawałki, odkroić polędwiczki, przekroić wzdłuż na pół (żeby powstały dwa cienkie kotlety). Przyprawić solą i przyprawą bałkańską (ziołami). Ciasto francuskie rozwinąć, na jego środku wzdłuż ułożyć piersi z kurczaka, nakładając mniejsze części na większe. Na filety ułożyć salami, następnie ser. Ciasto po bokach podzielić na paski, pozakładać je na sobie (jak warkocz, patrz zdjęcia). Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni i piec 35-40 minut.





Czytaj więcej >

Tiramisu brownies


Wariacja na temat brownies. Z dodatkiem masy z sera mascarpone, idealne do kawy. Zamiast likieru do kawy, można dodać amaretto. Przepis pochodzi ze strony: www.mojewypieki.com.

Składniki:
(wszystkie powinny być w temperaturze pokojowej)

masa czekoladowa
200 g masła
220 g drobnego cukru do wypieków
3 duże jajka
200 g czekolady gorzkiej, roztopionej
120 g mąki pszennej
1 łyżka kawy rozpuszczalnej rozpuszczona w 1/5 szklanki gorącej wody
1 łyżka likieru kawowego


Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej lub mikrofali i ostudzić. Masło z cukrem utrzeć na puszystą masę. Dodawać do masy pojedynczo jajka i miksować. Dodać resztę składników i zmiksować do połączenia składników.

masa tiramisu
 500 g serka mascarpone
150 g drobnego cukru do wypieków
2 duże jajka
2 łyżki likieru kawowego
2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej rozpuszczone w 1 łyżce gorącej wody


Wszystkie składniki umieścić w misce i zmiksować tylko do połączenia składników.

Blaszkę o wymiarach 20x30 wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć 3/4 masy czekoladowej, na to całą masę tiramisu. Następnie łyżką nieregularnie nałożyć resztę masy czekoladowej. Wbić patyczek do połowy głębokości ciasta i zrobić esy floeresy. Włożyć ciasto do nagrzanego do 170 stopni piekarnika i piec około 45 minut (maksymalnie 60 minut). Ciasta nie należy piec do suchego patyczka, ale na patyczku nie może być śladów surowego ciasta. Studzić w piekarniku z lekko uchylonymi drzwiczkami. Po wystudzeniu słodzić kilka godzin w lodówce. Podawać z bitą śmietaną.


 

Czytaj więcej >

Tatar z łososia


Ciekawa alternatywa dla tradycyjnego wołowego tatara. Znacznie bardziej delikatna, lekko kwaskowa. Dodatki można dostosować do swoich preferencji smakowych. Dobrze smakuje również z anchois.

Składniki:
(na 2 porcje)

300g świeżego filetu z łososia
1 średnia cebula
2 średnie kiszone ogórki
1 łyżka kaparów
1 żółtko
3 łyżki oliwy z oliwek
sok z 1/2 limonki,
sól, pieprz

Łososia pokroić na bardzo drobne kawałki, następnie poszatkować. Cebulę oraz kiszone ogórki pokroić w bardzo drobną kostkę, kapary poszatkować. W misce wymieszać razem łososia, cebulę, ogórki, kapary, żółtko oraz oliwę. Doprawić do smaku sokiem z limonki, solą i pieprzem.
 
Czytaj więcej >

Pierogi z kapustą i grzybami


Danie, które jednoznacznie kojarzy mi się z Wigilią. Najlepsze ze świeżym, swojskim olejem rzepakowym, który idealnie komponuje się z farszem.

Składniki
(porcja na 60 pierogów)

farsz:
0.5kg kapusty białej
0.5kg kapusty kiszonej
2 cebule
40dag suszonych grzybów
olej rzepakowy
sól, pieprz

ciasto:
3 szklanki mąki
1 szklanka gorącej wody
1 jajko
3/4 łyżeczki soli
1 łyżeczka oleju

Grzyby suszone zalać wrzątkiem i odstawić na noc. Namoczone grzyby zagotować, a następnie odcedzić (zachowując wywar).
Cebulę pokroić w kostkę i usmażyć w garnku na złoty kolor na oleju rzepakowym. Kapustę kiszoną poszatkować, dodać do cebuli, przyprawić 1 łyżeczką soli i dusić pod przykryciem ok. 20 minut od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie dodać poszatkowaną białą kapustę, grzyby i dusić kolejne 20 minut, do miękkości. W razie potrzeby podlać wywarem z grzybów. Farsz przemielić w maszynce z sitkiem o dużych oczkach, doprawić solą i pieprzem. Wystudzić przed lepieniem pierogów.
Wszystkie składniki ciasta umieścić w misce i wyrobić ręcznie (można wyrobić w robocie kuchennym). Część ciasta rozwałkować na grubość ok. 2 mm.Wycinać z ciasta krążki przy pomocy szklanki, nałożyć farsz i formować pierogi. Ulepione pierogi wrzucić do gotującej się osolonej wody i gotować 2 minuty od wypłynięcia.
Podawać z cebulką usmażoną na złoty kolor na oleju rzepakowym.
Czytaj więcej >

Tarta z camembertem, żurawiną i płatkami migdałów


Tarta, którą można zaserwować jako przystawkę, choć nada się też na obiad, dla osób lubiących obiady nie tylko na wytrawnie. Przepis pochodzi z www.kwestiasmaku.com.

Składniki
(na tartę o średnicy 28cm)

ciasto:
125 g mąki pszennej
125 g sera białego
75 g masła, zimnego
około 1/2 łyżeczki soli
3 płaskie łyżki mielonych migdałów (lub zmielonych płatków migdałów) 
szczypta suszonego lub świeżego rozmarynu
1 małe jajko

nadzienie:200 g gęstej śmietany 18% (kwaśnej, homogenizowanej z kubeczka)
2 opakowania sera camembert (po 120g każde)
4 - 5 łyżek płatków migdałów (lekko zrumienionych na suchej patelni)
mały słoiczek żurawiny
sól i świeżo zmielony pieprz
1 łyżeczka cynamonu

Mąkę, ser i masło posiekać nożem na drobne kawałki. Dodać resztę składników na ciasto i zagnieść szybko. W razie potrzeby podsypać mąką, żeby nie kleiło się bardzo do ręki. Owinąć ciasto w folię i schłodzić przynajmniej godzinę w lodówce (można chłodzić całą noc). Po tym czasie rozwałkować ciasto (podsypując delikatnie mąką) na kształt troszkę większy, niż forma. Formę posmarować masłem, wyłożyć ciastem. Piec 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. W razie jakby ciasto podnosiło się do góry, wyrównać je widelcem. Po tym czasie wyciągnąć formę (nie wyłączając piekarnika).
Śmietanę wymieszać z solą i świeżo zmielonym pieprzem, wylać na ciasto. Na wierzchu ułożyć pokrojony ser camembert, a następnie posypać uprażonymi płatkami migdałów. Zapiekać kolejne 4-5 minut. Udekorować tartę żurawiną, przyprawić pieprzem i cynamonem.




  



Czytaj więcej >

Sernik kawowo-czekoladowy


Intensywnie kawowy, kremowy sernik o konsystencji musu. Przepis pochodzi z www.mojewypieki.com

Składniki:
(składniki powinny być w temperaturze pokojowej)

180g ciastek pełnoziarnistych typu digestive (u mnie Sasanki z czekoladą z Lidla)
60g masła
750g twarogu dwukrotnie zmielonego (u mnie twaróg sernikowy w wiaderku)
250g mascarpone
4 jajka
1.5 szklanki cukru
2 łyżki mąki pszennej
200g gorzkiej czekolady
4 łyżki kawy rozpuszczalnej (drobno zmielony proszek, typu Crema/Creme)
1 łyżka likieru kawowego

Ciastka i masło umieścić w malakserze i zmiksować na jednolitą masę. Tortownicę o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia i wysypać masę ciasteczkową, wyrównać i uklepać. Schłodzić 30 minut w lodówce.
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej i delikatnie ostudzić (nie może być gorąca). Twaróg, mascarpone, jajka i cukier zmiksować razem do połączenia składników (nie miksować długo, żeby nie napowietrzyć sernika). Dodać mąkę pszenną, kawę, likier i zmiksować do połączenia składników. Do powstałej masy wlać roztopioną czekoladę i jeszcze raz zmiksować. Masę wylać na przygotowaną wcześniej tortownicę i piec w nagrzanym do 150 stopni piekarniku przez około 45-60 minut. Studzić w piekarniku z uchylonymi lekko drzwiczkami. Podawać dopiero po całkowitym wystygnięciu.


Czytaj więcej >

Pizza caprese


Pizza na cienkim cieście inspirowana sałatką caprese. Z dodatkiem szynki parmeńskiej, równie dobra będzie z kaparami, anchois lub oliwkami. Przepis pochodzi z www.kwestiasmaku.com.

Składniki
(na 2 pizze o średnicy 24-30cm)

ciasto:
3/4 szklanki ciepłej wody
20 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
300 g mąki pszennej tortowej
2 łyżki oliwy extra vergine + do posmarowania blaszek
1 płaska łyżeczka soli

sos pomidorowy:
1/2 passaty pomidorowej (przecier pomidorowy w kartoniku)
1 łyżka oliwy
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka oregano  
sól morska i świeżo zmielony pieprz

dodatki:
1 kulka mozarelli
200g śmietany 12% (mały kubeczek)
kilkanaście pomidorków koktajlowych
opakowanie szynki parmeńskiej
sól morska i świeżo zmielony pieprz
oregano 
świeża bazylia

Zrobić rozczyn z drożdży: w garnuszku do ciepłej wody dodać drożdże, łyżeczkę cukru, łyżeczkę mąki i wymieszać do połączenia składników. Ustawić garnuszek w gorącej kąpieli wodnej i zostawić na ok. 5 minut, do momentu aż rozczyn zacznie się pienić. Mąkę przesiać, zrobić wgłębienie, dodać oliwę, sól i rozczyn. Wyrabiać ciasto ok. 10 minut, aż ciasto będzie gładkie, elastyczne i będzie odchodzić od ręki. Ciasto posmarować oliwą i odstawić do plastikowej miseczki w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (ok. godzina).
Po tym czasie wysmarować blaszki oliwą.Piekarnik nastawić na 220 stopni, z termoobiegiem. Ciasto ponownie trochę powyrabiać, podzielić na dwie części, każdą z części rozwałkować na kształt okrągłej pizzy o średnicy 25-30cm i przełożyć na blaszkę. Przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na 30 minut.
Składniki sosu przełożyć do garnka i gotować 10 minut.
Mozarellę zetrzeć na tarce i wymieszać ze śmietaną. Doprawić solą morską i świeżo zmielonym pieprzem. Pomidorki pokroić na ćwiartki, szynkę na paski szerokości około 1 centymetra.
Wyrośnięte ciasto posmarować sosem pomidorowym, nałożyć na nie mozarellę ze śmietaną, pomidorki oraz szynkę, oprószyć szczyptą oregano, skropić oliwą. Blaszki włożyć do piekarnika i piec około 10-15 minut. Po upieczeniu na pizzy ułożyć listki świeżej bazylii.
Najlepiej piec pizze osobno, jeśli jednak pizze pieką się razem, należy kontrolować, czy obie równomiernie się dopiekają i w razie potrzeby jedną wyjąć szybciej, a drugą podpiec troszkę dłużej.
  
Czytaj więcej >

Salceson - ciasto z jabłkami


Ciasto o niewdzięcznej nazwie, przeciętnym wyglądzie, ale wspaniałym smaku! Bardzo proste, zawsze się udaje :-)

Składniki:
1 szklanka mąki krupczatki
1 szklanka cukru
5 jajek
2 łyżki kakao
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
cukier waniliowy
5-6 jabłek
3/4 szklanki oleju

Jabłka obrać i pokroić w kostkę. Jajka z cukrem utrzeć, dodać resztę składników (bez jabłka) i zmiksować. Dodać pokrojone jabłka i wymieszać łyżką. Przełożyć na formę wyłożoną papierem do pieczenia i piec w temperaturze 180 stopni około 30-40 minut, do suchego patyczka.

Czytaj więcej >

Kotleciki myśliwego


Jedne z moich ulubionych kotletów. Inne niż zwykle. W oryginalnym przepisie przyprawione vegetą, ja jednak w mojej kuchni vegety ani kostek rosołowych nie używam, zawsze szukam zdrowszych zamienników. Idealnie pasują do ziemniaków puree.

Składniki
(porcja na 4 osoby)

4 plastry schabu
1 duża czerwona papryka
25dag pieczarek
szczypiorek
pół cytryny
mąka
2 łyżki mieszanki suszonych warzyw (bulionowych, bez soli)
sól, pieprz


Plastry schabu rozbić na cienkie kotlety. Każdy kotlet pokroić na cztery części. przyprawić z każdej strony sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Odstawić do lodówki na co najmniej godzinę. Po tym czasie kotlety obtoczyć w mące i smażyć z dwóch stron na tłuszczu (u mnie masło klarowane) na patelni. Kiedy wszystkie kotlety są usmażone, umieścić je z powrotem na patelni i dodać do nich pokrojoną w cienkie pół paseczki paprykę, oraz pokrojone w plasterki pieczarki. Dodać pół szklanki wody, mieszankę suszonych warzyw, przykryć i dusić do miękkości. Obsypać szczypiorkiem.
Czytaj więcej >

Lasagne ze szpinakiem, cukinią i łososiem


Składniki
400g fileta z łososia
400g szpinaku
2 małe cukinie

200g sera feta 
9 płatów makaronu lasagne
25 dag parmezanu
800ml mleka
1/3 kostki masła
2 łyżeczki masła klarowanego
3 łyżki mąki

sól, pieprz, czosnek w proszku, gałka muszkatołowa


Filet z łososia oddzielić od skóry, pęsetą oczyścić z ości (można to zrobić po ugotowaniu). Do niewielkiego garnka wlać 300ml mleka, włożyć łososia, posolić, popieprzyć i gotować przez 15 minut. Wyjąć łososia, porozdzielać na mniejsze kawałki.
Cukinie pokroić na plasterki, przełożyć na patelnię, dodać pół łyżki czosnku w proszku i  smażyć na 1 łyżeczce masła klarowanego aż do zeszklenia. Szpinak opłukać, osuszyć i dusić 5 minut w garnku wraz z 1 łyżeczką masła klarowanego. Po tym czasie dodać do szpinaku pokruszoną fetę, wymieszać i przestać podgrzewać.
Sos beszamelowy: W garnuszku rozpuścić 1/3 kostki masła, po czym ciągle podgrzewając dodać mąkę (robiąc zasmażkę) cały czas mieszając. Do zasmażki stopniowo, partiami wlewać pozostałe 500ml mleka i mieszać do połączenia (w celu uniknięcia grudek należy mleko wcześniej podgrzać), dodać sól, pieprz oraz szczyptę gałki muszkatołowej. Zdjęć garnuszek z palnika i dodać starty parmezan, wymieszać.
Naczynie żaroodporne wysmarować masłem (lub oliwą), wylać troszkę sosu beszamelowego i rozprowadzić po dnie naczynia. Ułożyć pierwszą warstwę makaronu, na to wyłożyć cukinie, szpinak i łososia. Po czym ułożyć kolejną warstwę makaronu, polać sosem beszamelowym, dodać cukinie, szpinak i łososia. Powtarzać do wyczerpania składników, kończąc zawsze na górze z sosem beszamelowym.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec około 40  minut.
Czytaj więcej >

Murzynek

  

Jest to najprostszy przepis na murzynka. W zależności od ilości dodanego dżemu może być bardziej lub mniej wilgotny. Przepis dostałam od zaprzyjaźnionej forumowej znajomej.

Składniki:
2 szklanki mąki
1 szklanki cukru
1 szklanki oleju
1 szklanki mleka
4 jajka
2 łyżki kakao
1 łyżka cynamonu
1 płaska łyżka sody
1/2 słoika dżemu (u mnie dżem aroniowy, ilość dżemu można dostosować do własnych preferencji)

Wszystkie składniki umieścić w naczyniu i wymieszać mikserem do uzyskania jednolitej masy. Wylać na keksówkę (20cm długości) wyłożoną papierem do pieczenia. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec około 50-60 minut, do suchego patyczka. Po ostudzeniu dowolnie udekorować (u mnie roztopione czekolady: gorzka i mleczna i płatki migdałów).




Czytaj więcej >
Kuchnia z pasją © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka